Estetyczny stół - jak składać serwetki? Sposoby i porady dla początkujących
Estetyczny stół - jak składać serwetki? Sposoby i porady dla początkujących

Na co dzień widoczny jest coraz większy pośpiech – w robieniu zakupów, jedzeniu czy też nawet w komunikowaniu się. Żyjemy coraz szybciej i z roku na rok trudniej jest poświęcić czas na celebrowanie ważnych uroczystości. I o ile codziennie zadowalamy się kawą w biegu, obiadem z półproduktów albo dietą pudełkową, to warto w pewnych momentach po prostu zadbać o wyjątkowy klimat. Święta, jubileusze, wesela czy też komunie stają się niezwykle podniosłymi uroczystościami rodzinnymi i należy szczególną uwagę zawrócić na to, w jaki sposób przyjąć gości. Najważniejszym elementem będzie niewątpliwie stół z zastawą, dekoracjami i kwiatami, ponieważ to właśnie wokół niego usiądą najważniejsze dla nas osoby, z którymi chcemy przeżyć ważną kolację czy też inny posiłek. I właśnie to miejsce i wspólne jedzenie w wyjątkowej aurze może sprawić, że uroczystość będzie wyjątkowo podniosła. Dekoracje na stół komunijny, jubileuszowy czy weselny nie muszą być wcale wyszukane i kosztowne, by zachwycać i niezmiennie popularne jest na przykład takie składanie serwetek, by stanowiły one niezwykłą ozdobę.

Pomysły na dekoracje

Składnie serwetek nie jest trudną sztuką i nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami origami, bez problemu poradzimy sobie z prostymi układami. Przydają się również ciekawe gadżety takie jak na przykład obrączki czy dekoracje, które pozwalają nawet z prostej konstrukcji stworzyć małe dzieło sztuki, które uzupełni szkło weselne - wazony szklane, lampiony, misy, a także kwiaty czy świece ozdobne. Na takie wyjątkowe okazje warto wybierać serwetki materiałowe o kwadratowym kształcie. Sztywne materiały pozwolą po zaprasowaniu lub ułożeniu na przykład stworzyć interesujące konstrukcje z dedykowanymi spinkami. Takie serwetki dostępne są najczęściej w wymiarach 30 cm x 30 cm lub 60 cm x 60 cm. Bawełniane modele są zdecydowanie bardziej eleganckie i sprawdzają się szczególnie w trakcie niezwykle ważnych uroczystości. Częściej jednak korzystamy z papierowych, które są dostępne w różnych kolorach i motywach. Czasami warto kupić takie, które idealnie będą podkreślać tradycje i dekoracje świąteczne lub zostaną dopasowane do okazji. Papierowa serwetka, którą złożymy w prostokąt jest doskonałą podstawą pod sztućce. Niezwykle popularne stają się produkty z flizeliny, która jest sztywniejsza i grubsza, a dzięki doskonale się układa i tworzy na stole bardzo ciekawą kompozycję. To jedne z najchętniej wybieranych przez klientów serwetek. Poza tym, by podkreślić jej elegancki charakter, można wykorzystać wstążki lub kwiaty do dekoracji. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć niezwykle oryginalną stylizację bez konieczności inwestowania w drogie gadżety oraz układania trudnych wzorów.

serwetki materiałowe kremowe serwetki fizelinowe ciemny ażur

Serwetkowe inspiracje

Najprostszym rozwiązaniem będzie zawiązanie serwetki w rulon i ozdobienie jej ciekawą obrączką lub sznurkiem czy tasiemką, które będą podkreślać inne dekoracje stołu. Poza tym w modzie zawsze są kieszonki na sztućce. W nich może się znaleźć na przykład dodatkowa serwetka do ust. Poza tym takie designerskie rozwiązanie pozwoli nam nie myśleć o tym, jak powinnyśmy ułożyć zastawę. Ci wszyscy, którzy szukają atrakcyjnych i przykuwających oko dekoracji na stole, mogą pokusić się o przygotowanie wachlarzy, stożków czy korony z serwetki. Oprócz tego na eleganckich przyjęciach sprawdza się również żagiel, kwiat lotosu czy piramida. Wiele wzorów można również zaczerpnąć z inspiracji origami. To pozwoli przy mniejszych lub większych zdolnościach manualnych stworzyć niezwykle oryginalne wzory. Niektóre są tak piękne, że aż żal psuć ten efekt przy jedzeniu.

eleganckie serwetki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl