Jak wybrać rozmiar i kolor bieżnika na stół?

Jak wybrać rozmiar i kolor bieżnika na stół?

Bieżniki z powodzeniem mogą zastępować obrus lub występować razem z nim w efektownym połączeniu. W wersji solo bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jednak zależnie od wzornictwa mogą pojawiać się również we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i wielu innych. Przy ich wyborze bardzo ważna jest wielkość bieżnika, jego kolor oraz wzornictwo, które powinno współgrać z wystrojem wnętrza i pasować do konkretnej aranżacji oraz okoliczności.

Bieżnik to popularna, wykonana z tkaniny dekoracja stołu, która tym odróżnia się od obrusu, że nie zakrywa całej powierzchni blatu. Bieżniki mogą mieć różne rozmiary, w różny sposób też układa się je na stole. Mają kształt prostokąta i w klasycznej wersji cechują się proporcjami 2:1, co oznacza, że ich długość jest dwukrotnie większa od szerokości. Najbardziej popularne są bieżniki w rozmiarze 100 cm x 50 cm oraz 120 cm x 60 cm, ale na rynku dostępne są też inne rozmiary.

Bieżnik skrojony na miarę

Bieżniki można układać na stole na kilka sposobów. Ich wymiary nie muszą dokładnie odpowiadać wielkości blatu, jednak jego wielkość jest kluczowa przy ich wyborze. Przede wszystkim można układać je tak, by w całości mieściły się na blacie. Kładziemy je centralnie na stole, a jego brzegi pozostają odkryte. Bardzo istotna staje się tutaj odległość brzegu bieżnika od krawędzi stołu. Nie powinna być zbyt mała, bo całość nie będzie się ładnie prezentować. Zaleca się, by wynosiła co najmniej 15 cm. Opcjonalnie można położyć na stole bieżnik, który bardziej odsłoni jego brzegi np. na ok. 35 cm, dzięki czemu znacznie wygodniejsze może być ustawianie na jego brzegu talerzy.

Bieżniki bardzo często układa się wzdłuż stołu w taki sposób, by tkanina zwisała z niego na krótszych krawędziach. To natomiast oznacza, że bieżnik powinien być dłuższy od blatu. Długość, na jaką należy go wysunąć z obu stron poza blat, wynosi ok. 20 – 30 cm. Krótsze fragmenty tkaniny nie dadzą tak pięknego efektu.

Bieżnik Flizelinowy 0,5 m x 8 m Srebrny Metalik

Bieżnik Flizelinowy 0,5 m x 8 m Srebrny Metalik

W niektórych przypadkach można się zdecydować na ułożenie bieżnika w poprzek stołu, tak, by fragmenty tkaniny zwisały na jego dłuższej krawędzi. Z takim rozwiązaniem spotykamy się w wielu współczesnych aranżacjach. Ilość ułożonych w ten sposób bieżników zależy od długości blatu. Bardzo efektownie prezentuje się dekoracja stołu, jeśli bieżniki zostaną ułożone w poprzek w tym samym miejscu, w którym znajdują się talerze. Należy wtedy jednak uważać, by zwisający materiał nie był zbyt długi. Mogłoby to bowiem przeszkadzać przy siedzeniu przy stole. Optymalna długość wynosi 20 – 25 cm.

Bieżnik Flizelinowy Dunicel Pomarańczowy 40 cm x 24 m

Bieżnik Flizelinowy Dunicel Pomarańczowy 40 cm x 24 m

Osobną kwestią pozostają rozmiary bieżnika, który na stole układany jest razem z obrusem. Bieżnik powinien ładnie komponować się zarówno z jego kolorem, jak i wielkością. Ułożony wzdłuż stołu na jego krótszej krawędzi może kończyć się na tej samej wysokości co obrus lub nieco wyżej. Ważne jest również, by zaznaczał swoją obecność wyrazistym kolorem. To może być bordowy albo granatowy bieżnik na białym obrusie. Jeżeli zarówno obrus, jak i bieżnik będzie w kolorze białym, efekt nie będzie tak spektakularny. Bardzo często spotykamy też ułożone na białym obrusie bieżniki, które tworzą dekoracje ślubne. Wtedy mają zwykle charakterystyczne dla takiej okoliczności motywy w kolorze złota albo srebra.

Bieżnik Srebrny Ornament 36 cm x 9 m

Bieżnik Srebrny Ornament 36 cm x 9 m

Jak wybrać kolor bieżnika?

Kolorystyka bieżników to temat, któremu można poświęcić naprawdę sporo czasu. Dlatego warto go nieco bardziej rozwinąć. Jego barwa oraz wzór jest niezwykle istotną kwestią, która w ogromnym stopniu zależna jest od okoliczności. Tak jak wybierane są dekoracje weselne i dekoracje komunijne, w taki sam sposób należy wybierać bieżniki, które zarówno kolorem, jak i wzorem powinny odpowiadać konkretnej uroczystości. Przyjęcia komunijne, wesela i chrzciny, to uroczystości, na których możemy zobaczyć białe bieżniki z delikatnymi złotymi lub srebrnymi motywami. Alternatywą dla nich są bieżniki srebrne i złote, niekiedy ozdobione pięknym ornamentem. Umieszczony na nich wzór może mieć formę nadruku lub haftu. Na przyjęciach i bankietach kolorystyka może być bardziej urozmaicona i mocniej zaakcentowana. Pojawiają się wyraziste kolory, nierzadko w postaci jednobarwnych tkanin. Nie powinniśmy się bać mocnego bordo albo granatu, który zaakcentuje dekorację i podkreśli charakter wystroju.

Bieżnik Flizelinowy Dunicel Granatowy 40 cm x 24 m

Bieżnik Flizelinowy Dunicel Granatowy 40 cm x 24 m

Oczywiście kolor bieżnika powinien też współgrać ze stylistyką wnętrza. Poza takimi oczywistymi rozwiązaniami jak dekoracje ślubne lub komunijne, kolor biały zaznacza swoją obecność także w codziennych aranżacjach w naszych domach. Stanowi najbardziej uniwersalną propozycję, choć należy pamiętać, białe bieżniki żakardowe doskonale prezentujące się we wnętrzach klasycznych, nie będą dobrze wyglądać w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Dlatego poza kolorystyką zwracajmy też uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. A warto wspomnieć, że i w tej kwestii wybór jest bardzo szeroki. Dostępne są bowiem bieżniki bawełniane, lniane, poliestrowe, flizelinowe, filcowe, jutowe, a także wykonane z organzy. Równie zróżnicowana jest kolorystyka. Od koloru białego i równie uniwersalnego co biały, beżowego możemy przejść przez pełen przekrój barw i dopasować dekoracje do konkretnego wystroju. Dostępne są bieżniki granatowe, czerwone, szare, stalowe, pomarańczowe, czarne i wiele innych. Niektóre z nich są całkowicie gładkie, inne zostały ozdobione różnymi motywami i wzorami. Przy wyborze należy określić swoje oczekiwania i zgodnie z nim dokonywać selekcji produktów, których na rynku jest naprawdę sporo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl