Dekoracja sali na komunię. Jak to zrobić?

Dekoracja sali na komunię. Jak to zrobić?

Dekoracja sali na komunię powinna przede wszystkim odzwierciedlać podniosły charakter tego wydarzenia. Najlepiej, by było skromnie, ale pięknie – sporo kwiatów, nieskazitelnej bieli i kilka ozdób, które stworzą spójną całość. Na jakie ozdoby się zdecydować?

Kwiaty do dekoracji stołów i nie tylko

Kwiaty jako pierwsze przychodzą do głowy, kiedy na myśl przychodzą dekoracje komunijne. Podczas takiej uroczystości powinny być one wszędzie – począwszy od kościoła, a skończywszy na dekoracji sali komunijnej. Najchętniej wybierane są lilie i róże. Bukiety niech staną na każdym stole. Oczywiście nieco inaczej można potraktować stół dziecięcy – wykonując stroik (by nie stawiać wazonu) z delikatnych kwiatów, ale bez kolców (dzieci lubią dotykać). Takie bukiety warto rozstawić również np. na parapetach albo wykorzystać do ich ozdobienia płatki róż. Z kolei girlanda z kwiatów, lampek, kul z bibuły i tiulu będzie pięknie wyglądać, kiedy przyozdobi ściany w całym pomieszczeniu tuż pod sufitem.

kwiaty do ozdoby stołu

 

Dekoracje komunijne krzeseł

Wszystko zależy od rodzaju krzeseł, którymi dysponujemy. Jeżeli są to wystarczająco eleganckie, jasne krzesła tapicerowane, można pozostawić je bez dodatkowych dekoracji. Ewentualnie dodać kokardkę lub kwiat po jednej stronie oparcia. Możemy też postawić na białe lub kremowe pokrowce z materiału i przypiąć zieloną gałązkę, lub kolorowy kwiatek do oparcia.

pokrowiec na krzesło komunia

Biały obrus dla dorosłych, pastelowy dla dzieci

Zgodnie z tradycją, serwetki i obrusy komunijne powinny być białe. Jednak warto zastanowić się nad użyciem obrusu kolorowego, zwłaszcza na stole, przy którym będą siedzieć dzieci. Niecodzienna biel może je stresować i niepotrzebnie krępować. Lepiej na nie wpłynie kolor beżowy, jasny róż lub seledyn – dzięki nim, będą czuć się swobodniej. Oczywiście, jeżeli na przyjęciu komunijnym dorośli siedzą wraz z dziećmi przy tych samych stołach, lepiej postawić na białą klasykę z motywem hostii lub kwiatów.

Dekoracje komunijne na stół

O tym, jak ważna jest zastawa, wiesz na pewno doskonale. Jednak my zwrócimy Twoją uwagę na nieco inne aspekty dekoracji stołowych. Kiedy rodziny spędzają cały dzień na przyjęciu komunijnym, nie zawsze rodzice mają kontrolę nad tym, czy dzieci zjadają posiłki. Widać, że się bawią, biegają z innymi, ale przy stole zazwyczaj pustki. Skuteczną zachętą do zjedzenia pysznych, ale zdrowych przekąsek, są dekoracyjne tace lub klosze. Można do nich włożyć marchewkowe babeczki lub umyte owoce, gotowe do spożycia. Kluczowe jest, by były one stabilne, łatwo dostępne dla małych rączek, a zawartość zachęcająca. Na stoły dorosłych również będą atrakcyjną i praktyczną ozdobą.

bomboniery na komunie

Świece ozdobne do zbudowania nastroju

Wiadomo, że górne oświetlenie nie buduje nastroju. Przeżywanie Komunii Świętej może odbywać się we wspaniałej atmosferze. Sprzyja temu odpowiednio dobrane oświetlenie. Na stołach, przy których siedzą dorośli, polecamy ustawić świece ozdobne, z których płomienia można skorzystać wieczorem, kiedy zacznie zachodzić słońce. Jeżeli świeczniki mają stanowić nie tylko dekorację, mogą stanąć również na parapetach. Lepiej zrezygnować z nich na dziecięcym stole, zastępując je pastelowymi lampionami na baterie.

świeczki pływające komunia święta

Symbole, przypominające o tematyce wydarzenia

Pierwsza Komunia Święta to nie tylko część oficjalna w kościele i zabawa w wynajętej sali. Każde dziecko, powinno być świadome tego, jak wielki wpływ na jego życie duchowe ma przyjęcie tego sakramentu. Warto ukazywać kontekst tematyczny podczas całego wydarzenia. Pomogą w tym dedykowane dekoracje komunijne. Przykładowo: drewniany lub styropianowy napis IHS (np. taki jak https://www.slubna-alejka.com.pl/pl/p/Hostia-Komunijna-IHS-Zlota-%CF%95-25cm/3075) ustawiony na głównym stole, rozłożona Biblia czy baner z napisem „Pierwsza Komunia Święta”, zawieszony na ścianie. Pamiątkowe zdjęcia ofiarowywane gościom również warto wzbogacić symbolami, które będą wskazywać na podniosły charakter, np. wykonując je na tle ściany z girlandą IHS. Każdemu z najmniejszych gości na pożegnanie ofiarować można pamiątkowy balon z komunijnym nadrukiem, by przez następnych kilka dni przypominał o tym wspaniałym rodzinnym spotkaniu.

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne w życiu dziecka wydarzenie. Nadając mu odpowiednią oprawę, można sprawić, że zostanie w jego pamięci na całe życie, przypominając, jak piękny i radosny był to dzień.

Miłym akcentem będą również upominki dla gości komunijnych,  które sprawią, że to ważne wydarzenie na długo zapadnie im w pamięć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl